trarenderu

Karnavalın Arka Plan'ı (07.04.2015)

Portakal Çiçeği Karnavalı'nın arka planı Arka Plan'da...
(07.04.2015)

 
Sevgili Dostlar; Bu yıl 3.sü düzenlenen ama arka planda nelerin olduğunu bilmediğiniz bir öyküyü paylaşıyoruz sizlerle. Büyük bir emekle, devasal bir grubun karnaval için nasıl bir arka plan çalışması yaptığını göremiyoruz. Aslında tam da burada başlıyor her şey. İşte sizi etkileyen filmin hazırlık aşaması aylarca sürüyor. Sonuçta birkaç saatlik görüntü ile izlenip bitiyor. Yine sevdiğiniz bir yemeğin sofranıza gelme aşamasını hayal edin. Ekmek ayrı, yemeğin tuzu, yağı ayrı, sonuçta beş dakika içerisinde tüketilen bir yemek. Karnaval ise tam bir yıla yayılan hazırlık...

Bu hazırlıklarda neler yapılıyor neler. Kostümlerin hazırlanması, müzikal grup gösterilerinin provaları, kortejin düzenlenmesi, misafirlerin ağırlanması, ses sistemleri, sahne kurulumu, gazetenin, programın tasarlanması, yarışmalar ile ilgili düzenlemeler, jüri üyeleri, sanatçıların daveti, sosyal medya kullanımıyla beraber bütün bu yazdıklarıma onlarca arka plan ekleyebilirsiniz.

Hiç düşündünüz mü nasıl olur da böyle bir mistik koku insanları etkisi altına alıyor, kardeşlik, sevgi, hoşgörü, saygı, birden başka dinamiklerin yerine geçiyor. İnsanları böylesine Hıdırellez havasına büründürüyor. Tarifi imkansız değil mi arkadaşlar? O büyülü koku... Portakal Çiçeği kokusu ve etrafındaki insanlar. Siyaset ve ticaret yok. Siyaset ve ticaret olmadan da eğlenilebilen bir ortam.

Evet sevgili dostlar özlenen tablolar, samimi dokunuşlar, şehrimizin değerlerine sahip çıkmak adına, kendi imkanlarıyla, böylesine bir coşku havasını yaratan bu işin arka planındaki isimlere, tüm karnaval komitesine, Adanalılar olarak ne kadar  teşekkür etsek azdır.

Biz Arka Plan Atölyesi olarak bu yıl ilk defa tam donanımlı bu işin içerisine girdik ve işin arka planını görüntüledik. Daha karnaval başlamadan elimizde devasa bir arşiv oldu. Bundan yola çıkarak ne kadar emek harcandığını da görebiliyoruz. İlerleyen günlerde karnaval tanıtımı için belgesele dönüşecek bu arşiv Adana'mızın ulusal ve uluslararası platformda tanınabilirliğini artırmak adına da faydalar sağlayacaktır.

Kuşaktan kuşağa izlenen klasikler gibi karnavalın da yıllar boyunca Adana'ya, Türkiye'ye ve Dünya'ya aynı etkiyi bırakacak şekilde devam etmesi dileğimizle. Sevgiyle kalın. Arka Plan üretime devam ediyor. Ayrıca karnavalın fotoğraf atölyelerimiz tarafından hazırlanan belgeselini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz;

 

Read 1006 times